Wezwanie do zapłaty w branży kreatywnych

Ktoś nie zapłacił za wykonaną przez Ciebie pracę? Prawdopodobnie pierwszym krokiem jaki powinieneś podjąć jest wezwanie dłużnika do zapłaty. W dzisiejszym mini wpisie chciałbym pokazać tobie jak można samemu sporządzić takie wezwanie do zapłaty. Zapraszam 😉

Spis treści

Wstęp

Zacznijmy od tego, że w kodeksie nie ma nigdzie wspomniane, jak wezwanie do zapłaty ma wyglądać. Oznacza to, że panuje duża dowolność w sporządzaniu wezwań. Nie powinno ono być jednak tworzone w sposób dowolny. Co więc powinno zawierać wezwanie do zapłaty?

Od czego zacząć pisać wezwanie do zapłaty?

Dobrą praktyką jest dopisanie miejsca sporządzenia pisma oraz daty. Dla celów procesowych nie ma to jednak znaczenia. Gdyż najczęściej termin i tak będzie liczony od dnia otrzymania wezwania przez dłużnika. 
 
Powinieneś w pierwszej kolejności w sposób prawidłowy zaadresować wezwanie. Wskazać imię i nazwisko/ nazwę dłużnika oraz jego adres. To samo powinieneś uczynić ze swoimi danymi, tak, aby dłużnik wiedział z kim ma do czynienia. 

Żądanie - sedno wezwania do zapłaty.

Następnym krokiem jest dokładne określenie żądania. W tym miejscu opisz co dłużnik ma uczynić i czemu. Spróbuj jak najdokładniej opisać żądanie i wskazać podstawę swojego żądania. Dłużnik nie opłacił wystawionej przez Ciebie faktury? Wskaż za jaka usługę zostałą wystawiona faktura, do kiedy miała być opłacona, numer faktury i kwotę. 
 
Nie zapomnij, aby zawarte przez ciebie żądanie zawierało kwotę oraz termin, do którego ma zostać uregulowany dług. Wyznacz taki termin, aby nie był ani za krótki, ani za długi! Dłużnik musi mieć realne szanse na uregulowanie długu w wyznaczonym terminie. 

Inne istotne kwestie

W wezwaniu dobrze jest wspomnieć o konsekwencjach niezapłacenia. Będą to przede wszystkim konsekwencje finansowe. Koszty procesu oraz odsetki za opóźnienie. Uważaj jednak przed grożeniem! Może to zostać potraktowane jako przestępstwo! 
 
 § 12. Groźbą bezprawną jest (…) groźba spowodowania postępowania karnego; (…)nie stanowi groźby zapowiedź spowodowania postępowania karnego (…), jeżeli ma ona jedynie na celu ochronę prawa naruszonego przestępstwem (…). 
 
 
Dobrym pomysłem jest również wskazanie swoich danych kontaktowych i zachęcenie dłużnika do polubownego rozwiązania sporu. Możesz zachęcić tym drugą stronę do dialogu lub podjęcia mediacji. 

Co daje wezwanie do zapłaty?

Wezwanie do zapłaty w wielu przypadkach jest obowiązkiem, ale też i daje tobie pewne korzyści. Przede wszystkim wezwanie do zapłaty jest wymogiem z kodeksu cywilnego. 
 
Art. 455. Jeżeli termin spełnienia świadczenia nie jest oznaczony ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno być spełnione niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do wykonania
 
Wezwanie dłużnika do zapłaty daje Ci również możliwość zastosowania przyśpieszonych procedur z postępowania cywilnego, a dokładniej wydania nakazu zapłaty. 
 
Wezwanie do zapłaty jest obowiązkowe w postępowaniu gospodarczym. Jeśli po obu stronach występują przedsiębiorcy i inne podmioty o których mowa w rozdziale o postępowaniu gospodarczym wezwanie jest wymogiem koniecznym wszczęcie postępowania. 

Chcesz poznać moje rozwiązania ?

Naruszenia praw autorskich

Jestem radcą prawnym, absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego, na którym ukończyłem studia na kierunku administracja, a następnie prawo. Od 2017 roku jestem członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku. Doświadczenie zawodowe zdobywałem już od 2013 roku współpracując z renomowanymi trójmiejskimi kancelariami. Od 2018 roku prowadzę własną działalność gospodarczą.

Krzysztof Malejko

RADCA PRAWNY,
ZAŁOŻYCIEL M.IN. Pismoteka.pl ORAZ PrawoKreatywnych.pl

Kliknij by zadzwonić do mnie

Potrzebujesz pomocy prawnej? Opisz mi swój problem, a ja przygotuję rozwiązanie!

Nie przegap niczego!

Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami, zmianami w prawie oraz nowościami w mojej ofercie.

Zero spamu. Sama merytoryka :) 

Ten newsletter ma na celu przekazanie najnowszych informacji o moich wpisach, ale też o moich usługach. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania tych wiadomości.

Nie przegap niczego!

Bądź na bieżąco z najnowszymi trendami, zmianami w prawie oraz nowościami w mojej ofercie.

Zero spamu. Sama merytoryka :) 

Ten newsletter ma na celu przekazanie najnowszych informacji o moich wpisach, ale też o moich usługach. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania tych wiadomości.