Umowy prawa autorskiego
Umowa o dzieło | umowa zlecenie

Do każdego naszego zlecenia podchodzimy indywidualnie.

Bierzemy pod uwagę potrzeby naszych klientów oraz na ich bazie ustalamy warunki współpracy. Daj nam znać, a skontaktujemy się z tobą i przedstawimy koszty usługi.

Jestem radcą prawnym, absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego, na którym ukończyłem studia na kierunku administracja, a następnie prawo. Od 2017 roku jestem członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku. Doświadczenie zawodowe zdobywałem już od 2013 roku współpracując z renomowanymi trójmiejskimi kancelariami. Od 2018 roku prowadzę własną działalność gospodarczą.

Krzysztof Malejko

RADCA PRAWNY,
ZAŁOŻYCIEL M.IN. Pismoteka.pl ORAZ PrawoKreatywnych.pl

Kliknij by zadzwonić do mnie

Pracownicy kreatywni w ramach własnej twórczej działalności najczęściej spotykają się z dwoma rodzajami umów. Są to umowa o dzieło oraz umowa zlecenie. Wśród nich wyodrębnić można umowy z przeniesieniem majątkowych praw autorskich oraz z udzieleniem licencji. Co prawda nie są to wszystkie możliwe konstrukcje, niemniej występują one najczęściej. Skontaktuj się z nami, a pomożemy tobie w stworzeniu właściwej umowy. 

Czemu powinieneś skorzystać z umowy stworzonej przez profesjonalistę?

Co otrzymują moi klienci?

Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie. Jednak wiedząc jak przebiega postępowanie i znając potrzeby moich klientów najcześciej  w skład naszych usług wchodzi.

 • ANALIZA TWOJEJ SPRAWY

  Przed sporządzeniem umowy muszę poznać twoje potrzeby. Dzięki temu będę w stanie zastosować odpowiednie narzędzia w twojej umowie.

 • PORADA PRAWNA

  Podczas porady omówię z tobą wszystkie zagadnienia oraz wyjaśnię nieoczywiste kwestie. Postaram się zaproponować tobie rozwiązania, które mogą poprawić kwestie prawne w twojej firmie.

 • SPORZĄDZENIE UMOWY

  Po uzyskaniu wszystkich niezbędnych informacji zabieram się do pracy. Czas sporządzenia umowy kształtuje się najczęściej w granicach 3-7 dni. Podczas ustalania warunków współpracy przekazany zostanie Tobie czas wykonania zlecenia.

 • OBJAŚNIENIA DOTYCZĄCE PISMA

  Przy przekazywaniu umowy postaram się przedstawić Tobie najważniejsza założenia oraz mechanizmy zastosowane w umowie.

Najczęściej zadawane pytania

Czy aby sprzedać utwór muszę mieć umowę na piśmie?

„Sprzedaż utworu” jest dość potocznym sformułowaniem. Przez sprzedaż utworu należy rozumieć umowę cywilną z przeniesieniem praw autorskich. Przeniesienie praw autorskich, w przeciwieństwie do umowy licencyjnej musi zostać zawarte w formie pisemnej. Nade wszystko należy pamiętać, że umowa w formie pisemnej daje pewność co do ustalonych między wami warunków.

Jaką umowę powinienem zawrzeć? umowę dzieło czy umowę zlecenie?

Zarówno umowa o dzieło jak i umowa zlecenie są umowami, w której jedna osoba zobowiązuje się wykonać określone czynności. W dużym uproszczeniu można przyjąć, że umowa o dzieło jest umową efektu. Oznacza to, że efektem musi być konkretny przejaw ludzkiej twórczości. Umowa zlecenie jest natomiast umową starannego działania. Inaczej mówiąc efekt nie musi powstać, jednak wykonawca zobowiązany jest do starannego działania 

Czy mogę sam sporządzić umowę o przeniesienie majątkowych praw autorskich? Czy mogę użyć umowy znalezionej w internecie?

Wprawdzie możesz samodzielnie stworzyć taką umowę, jak również użyć takiej znalezionej z internetu, niemniej musisz mieć na uwadze ryzyko jakie to ze sobą rodzi. Dopóki między stronami relacje będą poprawne, równie dobrze można nie podpisywać żadnej umowy. Ale co w sytuacji, gdy sytuacja się zmieni? Jako przykład podam sytuację, gdy nagle twój kontrahent stwierdzi, że znalazł lepszą ofertę, a że nie macie podpisanej żadnej umowy, to nic was ze sobą nie łączy. Co wtedy? Tylko dobrze skonstruowana umowa pomoże Ci wyratować sytuację. Wszakże umowy tworzy się na czas wojny. Wreszcie musisz wziąć pod uwagę również twoje nerwy i czas stracony na prowadzenie konfliktu ze stroną. 

Czy umowa zagwarantuje mi to, że nikt mnie nie pozwie?

Z pewnością takiej gwarancji dać Ci nie możemy. Z bardzo błachego powodu.To druga strona umowy decyduje, czy chce wejść na drogę sporu sądowego. Mając to na uwadze, nikt Ci takiej gwarancji dać nie może.  Bezwątpienia jednak dobrze sporządzona umowa znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia takiej sytuacji. Po drugie jeśli nawet sprawa trafi do Sądu umowa gwarantuje Ci wiele przewag, począwszy od prowadzenia sporu na twoim terenie, kończąc na oddaleniu powództwa twojego przeciwnika. 

Czy muszę/mogę przenieść prawa autorskie?

Nie, nie ma obowiązku dokonywania rozporządzeń autorskich praw majątkowych, jednakże pozostawienie tych kwestii nieomówionych w umowie może doprowadzić do powstania sporu. Żeby uniknąć tego typu problemów lepiej wcześniej ustalić wyraźne warunki umowy.,Wszakże jest to prostsze, niż późniejszy konflikt przed sądem. Nie wspominając o możliwych konsekwencjach finansowych. 

Jakie przykładowe postanowienia powinny się znaleźć w umowie prawa autorskiego?

W umowach prawa autorskiego istotne są zwłaszcza postanowienia dotyczące przeniesienia praw autorskich lub udzielenie licencji. Chociaż są to najważniejsze postanowienia dobra umowa powinna zawierać również inne ustalenia. Należy pamiętać chociażby o uregulowaniu zgody na rozpowszechnianie wizerunku, kar umownych, zadatku oraz miejsca i czasu spełnienia świadczenia. 

Czy mogę zawrzeć umowę przez email?

Aby odpowiedzieć na to pytanie wpierw musisz wiedzieć czego dotyczyć ma twoja umowa. Co do zasady umowy mogą być zawarte w dowolnej formie, aczkolwiek niektóre czynności muszą być wykonane w specjalnej formie. Przede wszystkim przeniesienie praw autorskich musi być zawarte w formie pisemnej. Skutkiem przeniesienia praw autorskich przez email jest nieważność tych postanowień.

Jak uzyskać zgodę na rozpowszechnianie wizerunku?

Bez wątpienia zgoda na rozpowszechnianie wizerunku jest jednym z najważniejszych elementów umowy z fotografem. Faktem jest, że znaczna większość fotografów z chęcią wykorzystuje wykonane fotografie w portfolio. Skutkuje to koniecznością uzyskania uzyskania zgody. Może być ona uzyskana w samej umowie lub też osobno.Dodatkowo zgoda ta nie ma żadnej wymaganej formy. Zwłaszcza może być udzielona w mailu.